Vyhledávání


Technická podpora -> Baterie a nabíjení

LiFePO4 baterie Nabíječe a nabíjení BMS, SBM a CBM

Více informací o struktuře technické podpory i4wifi, jak funguje, co od ní očekávat, jaké jsou podmínky, se dozvíte na této stránce.
Více informací o mimozáručním servisu, ceníku servisních a administrativních prací, ekologické likvidaci, postupech na zjištění přepětí, se dozvíte na této stránce.

Naposledy přidané články:

Potřeba zálohování AP je samozřejmostí a zálohování u klienta pak dle významu nebo spíše typu.

Snadnou cestou, ale né zrovna ideální je zálohování přes běžnou UPS, kde mimo potřebné doby zálohy vůči spotřebě nemusíte tolik řešit. Standardní UPS pracuje při záloze s 230V a s tím je spojené množství elektroniky, která může selhat a nutné jsou také pravidelnější kontroly. Zároveň část energie ztrácíte viz níže.

V tomto článkou se podíváme na jiné doporučené možnosti.

Nejdřív trochu k výpočtům potřebné kapacity. Ta je udávaná typicky v Ah (ampérhodiny) a pro přepočet na Wh (watthodiny) hodnotu vynásobíme napětím baterie.

Důvodem udávaní hodnoty kapacity v Ah je, že baterie není stále na nominálním napětí např. 12V, ale pracuje v určitém rozsahu např. 10,5V - 14,4V

   ....(více).

Otázka:

 Co znamenají zkratky na relé NO, NC,COM ?

Odpověď:

Jsou to stavy kontaktů v době kdy není napětí na cívce relé.

COM je kontakt, který se překlápí mezi NO a NC po přivedení napětí na cívku.

NO je kontakt v klidovém stavu rozpojen proti kontaktu COM

NC je kontakt v klidovém stavu spojen s kontaktem COM 

Příklad: pokud chceme aby relé po přivedení napětí na cívku spojilo obvod tak využijeme kontakty COM a NO.

 

Otázka: 

Ve svém karavanu potřebuji napájet autolednici a mikrovlnou troubu. Jakou baterii si mám vybrat?

 

Odpověď: 

Spotřebičem, které je nutné napájet se typyicky dělí do dvou skupin: S průběžným odběrem s nižší spotřebou (typicky autochladnička, osvětlení apod.) a s krátkodobým odběrem ale vyšší spotřebou (typicky mikrovlnná trouba).

Spotřebiče s krátkodobým vyšším odběrem je nutné také zohlednit zejména při dimenzovaní prvků jako je solární regulátor a případně měnič na 230V. 

Potřebnou kapacitu baterie vypočetem následujícím vzorcem:

 

výkon spotřebiče [W] / napětí  [12V]= příkon [A]

příkon  [A] x požadovaná doba provozu  [h] = potřebná kapacita  [Ah]

potřebná kapacita  [Ah] x rezerva  [1,3] = požadovaná kapacita  [Ah]

   ....(více).

Otázka:

Potřebuji 48V LiFePO4 baterii a chci použít 4 ks sériově zapojených 12V baterií https://www.i4wifi.cz/Baterie-a-nabijeni/LiFePO4-baterie-12V-22Ah-s-PCM-a-Bluetooth-monitoringem.html

Je to možné takto udělat?

 

Odpověď:

Toto zapojení možné není. Uvedená baterie v sobě integruje ochranný PCM modul s bluetooth monitoringem, který nemůže pracovat v 48V systému. Pokud tyto konkrétní baterie nebo jejich 11Ah verze zapojíte sériově, dojde poškození integrovaného PCM modulu a baterie tak nebudete moct monitorovat a ani nebude chráněna proti přebití a podbití.

Paralelní zapojení pro navýšení kapacity je libovolně možné. Aplikace pro monitoring umožnuje sledovat max. 10 ks bateriií.

Pokud potřebujete vytvořit 48V baterii , můžete použít jednoltivé 3,2V LiFePO4 články nebo spojit 12V baterie bez monitoringu https://www.i4wifi.cz/Baterie-a-nabijeni/prumyslove-LFP-baterie/

   ....(více).

U BMS123-MC se výstup Ry3 při poklesu napětí pod Vmin sice sepne, ale po následném vzrůstu napětí nad Vmin nedojde k jeho rozpojení

 

Pokud napájíte nějaké zařízení přímo přes Ry3 (piny 3 a 4) a dochází k tomutu problému, je třeba toto zařízení spínat pomocí relé. Můžete použít například běžné automobilové relé na 12/24V.