Vyhledávání


Technická podpora -> Fotovoltaika -> Invertory a měniče (Offgrid)

Vhodný měnič pro zálohování lednice a čerpadlaid: 2236

M. Simandl

V případě potřeby zálohování běžných spotřebičů s tzv. odporovou zátěží si často vystačíme s výkonem měniče, který odpovídá výkonu zálohovaných spotřebičů. 
U spotřebičů s tzv. indukční případně kapacitní zátěží, jako jsou např. spotřebiče s motorem, si již nevystačíme s maximálním výkonem měniče v porovnání s nominálním příkonem spotřebiče z důvodu vysokých rozběhových proudů, které mohou být 4x ale i 10x vyšší v závislosti na typu spotřebiče.
 
 
Zároveň je u těchto typů spotřebičů nutné zvolit měnič s čistým průběhem sinusovky. Při spojení s měničem s modifikovanou sinusovkou bude spotřebič pracovat hlučně nabo se motor vůbec nerozeběhne.
 
Pro zálohování oběhové čerpadla s typickým výkonem 45W je tak vhodné zvolit měnič s minimálním nominálním výkonem cca 200W s možností krátkodobého přetížení.
 
Malé invertory se v praxi ukáží jako nedostatečné, jelikož se později často objeví další spotřebič, který je vhodné zálohovat a i4wifi se tak  soustředí na kvalitní spolehlivé  a vyzkoušené značkové měniče, jelikož se jedná často o klíčovou komponentu. Doporučujeme tak v každém případě používat měniče s výkonem od 600W.
 
 
Lednice nebo mrazák je dalším typickým spotřebičem k zálohování nebo solárnímu napájení (karavany, lodě apod.). Jedná se o spotřebiče, které mají vysoké nároky na měnič a rozběhové proudy jsou i 10x vyšší než standardní spotřeba. Pro zálohování běžné domácí lednice doporučujeme měniče s výkonem 2000W s čistým průběhem sinusovky a možností krátkodobého přetížení.
 
Měniče s možností zálohování (UPS měniče s nabíječkou) naleznete zde.