Vyhledávání


Technická podpora -> Fotovoltaika -> Solární panely

Životnost a recyklace solárních panelůid: 2242

M. Simandl

Velkou výhodou solárních panelů je neexistence pohyblivých částí a elektroniky, které by měly nepříznivý vliv na jejich životnost. Zatímco dnešní elektronika je obecně i z důvodu tlaku na cenu navrhovaná často na jednotky roků, solární panely mají životnost vysoké desítky let.

Jediné co jejich životnost ovlivňuje je pouze velmi postupná a lineární degradace článků (PN přechodů) vlivem působení slunečního záření, které z PN přechodů vyráží elektrony. Tato degradace je však pouze 0,8% ročně tj. každý rok má solární panel o 0,8% nižší výkon.

Tato nízká degradace je navíc garantována výrobci  solárních panelů, které koupíte u i4wifi.cz na minimálně 25 let (vybrané modely i 30 let). Detailní informace k této garanci jsou součástí popisu konkrétního panelu a naleznete je v souvisejících dokumentech v popisu produktu. Neznamená to však, že solární panel po 25 letech přestane fungovat. I z pohledu vyhlášky o recyklaci solárních panelů může být vyvozen dojem, že panel bude sloužit 25let a poté je nutné jej zničit/recyklovat. Taková interpretace je však chybná.

Pokud si  koupíte v roce 2018 nový solární panel s nominálním výkonem 300Wp, pak ještě za 50 let tj. v roce 2068 bude jeho nominální výkon 120Wp. Solární panely tak jsou spíše předmětem dědického řízení než recyklace.

Přesto je zákonnou povinností výrobce nebo distributora solárních panelů zajištění budoucí recyklace. Prakticky je prodej každého solárního panelu zatížen recyklačním poplatkem, který je většinou součástí ceny panelu a tento poplatek navíc není malý - činní cca 8,5Kč/kg solárního panelu. V České Republice je instalováno již cca 2GWp solárních panelů, což odpovídá 8 miliónům ks 250Wp panelům nebo 10 miliónům 200 Wp panelů, které se běžně instalovali v době boomu "polních" solárních elektráren. Běžný 250 nebo 200Wp panel váží cca 18 Kg. Částka připadající na budoucí recyklaci tedy odpovídá 153 Kč/ks solárního panelu. Celkové vázané prostředky na budoucí likvidaci solárních panelů instalovaných v ČR tedy odpovídají částce 1,5 miliardy Kč.

Taková částka je v ostrém kontrastu s materiálovou výtěžností. Recyklace solárních panelů je významně ziskově pozitivní z důvodu použití materálů jako je hliník, křemík, měď, stříbro i sklo, které lze ze solárních panelů recyklovat až téměř ze 100%

Jak uvádí článek Ekonomická bilance likvidace fotovoltaických panelů od autorů Ing. Ladislavy Černé Ph.D, Ing. Tomáše Finsterle a doc. Ing. Ivana Kudláčka CSc. uveřejněného v časopise Energetika 1/2018, lze recyklací uvedených 2GWp solárních panelů získat více než 1,5 miliardy Kč.

Při provnání zmíněných částek je zjevné, že výběr recyklačního poplatku na solární panely je neopodstatněný.