Fotovoltaika

Vyhledávání

Nejnovější články

Nejčastější drobné dotazy k solárním elektrárnám GridFree

1) Potřebuji solární elektrárnu GridFree nainstalovat. Na koho se mám obrátit?
V případě potřeby instalace se můžete obrátit na partnerskou firmu dle Vaší lokality.
Seznam instalačních firem naleznete zde:
https://www.i4wifi.cz/gridfree-partneri/

2) Chtěl by si pořídit solární elektrárnu GridFree a zároveň bych chtěl čerpat dotaci
Solární elektrárny, na které je možné čerpat dotaci jsou za násobně vyšší cenu a dotace prakticky pokrývá zvýšenou cenu, náklady na projekt apod.
Elektrárna GridFree je koncipovaná bez potřeby dotací.

3) Na jakou fázi se má připojit měnič GridFree? 
GridFree můžete připojit na jakoukoliv fázi, ideálně na tu s trvalou spotřebou.
 
5) Potřebuji na instalaci solární elektrárny GridFree schválení od distributora el. energie?
GridFree lze zapojit v režimu Mikrozdroje, kde stačí změření impedančního přizpůsobené smyčky revizním technikem a ohlášení distributorovi el. energie.
Měniče s limiterem nemají zcela žádné přetoky do sítě a není třeba se při správné instalaci obávat jakéhokoliv postihu.

6) Jak prodloužit proudovou sondu měniče s limiterem?
Obecně se prodloužení sondy nedoporučuje, jelikož tak vzniká chyba měření - 7W/15m. Lepším řešením je vyvedení smyčky fáze k sondě.

7) Jak monitorovat výrobu solární elektrárny GridFree?
Nejlepším způsobem je pomocí velmi univerzálního zařízení LAN ovladač, který umí také spínat spotřebiče při splnění zadaných podmínek, zobrazovat stavy a ovládat relé přes Android aplikaci:
https://www.i4wifi.cz/IoT/LAN-ovladac-s-rele-V3-0.html
 

Co je nového ve Firmwaru 1.51b1 pro LAN ovladač?

Opravuje chyby:

– Funkci “Remote control” v případě výpadku proudu nebo delší nečinnosti

– SNMP trap – korekce vlhkosti a přidány čidla DS7 a DS8;

– TCP/IP stack;


Nové funkce:

– Možnost zadání čtyř různých SMS textů pro rozdílné zprávy při aktivaci události a ukončení události.

– Možnost autorestartu v Scheduleru

– Možnost “Everytime” v Scheduleru

– V “Power/Energy“ lze zadat výchozí startovací hodnotu

– V “Power/Energy” lze zvolit, zda ukládat hodnoty i po restartu zařízení. Hodnoty se ukládají po 5 minutách.

– PID (proportional–integral–derivative) controller pro PWM výstup (v testovacím režimu)

– Přidána podpora pro senzor kvality ovzduší – SPS30, který měří PM1, PM2.5, PM4 i PM10 pomocí UART nebo I2C. V případě připojení přes I2C je třeba spojit PIN4 s GND

– Podpora pro elektroměr SDM120 Modbus (měří 14 parametrů a umožňuje měření ve zpětném směru, což je vhodné pro GridFree. Komunikuje přes UART-RS485, převodník viz schéma zapojení. Piny RE a DE spojte dohromady s PIN8 na konektoru IDC1.


– Volby zaokrouhlování pro přídavný Display

– Přidána podpora pro proudové senzory ACS711LC_12.5A, ACS711LC_25A a ACS712LC_20A

Firmware 1.51b1 stahujte zde: http://files.i4wifi.cz/inc/_doc/attach/StoItem/6887/Firmware_1_51b1.zip

LAN ovladač pro systém řízení závlahy

Jedním z častých použití LAN ovladače je automatizace v zemědělství. Následující příklad je jedna z takových aplikací, kde lze využít všestrannost a cenovu dostupnost LAN ovladače.

Pro vyřešení závlahy pole bez elektrické i vodní přípojky byl vytvořen systém studen s čerpadly, které pohání Offgrid systém tj. řada solárních panelů s LiFePO4 bateriemi a solárním regulátorem.

Systém je navržen tak, aby prováděl čerpání ze studen do nádrží a z těchto nádrží, pak byla prováděná samotná závlaha v závislosti na vlhkosti a intenzitě osvětelní pole.

LAN ovladač je tedy využit jako monitorovací zařízení s čidly vlhkosti, teploty a osvětlení. Na základě stavů a jejich kombinací pak spíná konkrétní čerpadla.

Připojení do Internetu pro sběr dat dodává firma kbNET - Pavel Bobrik.

Za poskytnutí fotografií děkujemem panu Jiřímu Říhovi majiteli společnosti JR - NET s.r.o, který tyto systémy vyrábí na zakázku.

Minimální napětí solárního panelu pro nabití baterie
MPPT regulátory umí velmi dobře přizpůsobovat vstupní napětí tak, aby bylo ze solárního panelu získáno maximum energie. Pro efektnivní nabíjení baterie však potřebují i tyto regulátory určité minimální napětí na vstupu. V případě použití 12V gelové baterie je nabíjecí napětí 14,6V. Doporučené minimální napětí je o 2V vyšší než vyžaduje baterie. V tomto případě tedy minimální doporučené napětí ze solárního panelu cca 17V.
 
 
Takové napětí má většina námi prodávaných solárních panelů a pokud by bylo napětí nedostatečné, je možné spojit sériově 2 menší solární panely pro získání vyššího napětí.
 

 

Kolik vyrobí jeden 300Wp solární panel

Výkon solárních panelů je udáván v jednotkách Wp (Wattpeak), což znamená, že uvedený nominální výkon panelu např 300Wp je 300W za ideálních podmínek.

Okamžitý výkon panelu ovlivňují dva důležité faktory, které jsou tak trochu proti sobě:

1) Oslunění. Ideální podmínky jsou standardizované jako 1000W/m2. I při optimálních sklonech se s tímto výkonem setkáme jen na určitých místech v ČR viz mapa:

 

Mapě odpovídají také průměrné doby svitu. Zatímco v Brně svítí slunce průměrně 1620 hodin ročně, v Chebu je to pouze 1350 hodin.

S klesajícícm osluněním klesá proud. Dle hustoty oblačnosti může být výkon solárního panelu až o 95% nižší.

 

2) Teplota. S rostoucí teplotou klesá výkon a ideální podmínky jsou standardizované při teplotě 25°C.  V létě v plném slunci, kdy je panel běžně rozpálený na 50°C je okamžitý výkon min o 20% nižší.  Naopak v zimně při teplotách např -10°C se lze za jinak ideálních podmínek setkat i s vyšším než nominálním výkonem.  S klesající teplotou roste napětí, a proto je nutné při návrhu systému uvažovat napětí naprázdno s rezervou min 10%.

Proto také není vhodné instalovat panely přímo na třechu bez držáků, pod kterými může proudit vzduch, který solární panel v létě ochlazuje.

 

Ostatní faktory, které hlavně určují celkový roční výkon se týkají zejména polohy solárního panelu. Zavisí na sklonu a nasměrování na světovou stranu viz obrázek níže.

 

Počítejme tedy, že panel má sklon 45° a je orientován na jih. V průměrných podmínkách může mít 300Wp panel výkon průměrně 280W. 

Průměrně svítí slunce v celé ČR cca 1500 hodin ročně, ale pouze cca 1100 hodin je reálně využitelných u staticky umístěných panelů.

280W*1100h = 308 000 Wh.

Jeden 300Wp solární panel tedy vyrobí zhruba 300 kWh za rok.

V případě použití trackovacího stožáru, který umožňuje natáčení panelů za sluncem sice získáte více energie, ale tento systém se nevyplatí jak po stránce investice tak následné údržby, jelikož ztratíte jednu obrovskou výhodu solárních panelů a to, že neobsahují žádné pohyblivé části a není se tak na nich co porouchat viz informace k životnosti.

Odhlásit se?

Jste si jisti?

Nebudete moci objednávat zboží ani neuvidíte vaše ceny.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace