Proč používat E-band v České republice?

FAQ: Proč používat E-band v České republice?

Výhody a vhodnost použití technologií v tzv. E-bandu pásmu 80 GHz.

Hlavní výhody jsou:

  1. vysoké přenosové kapacity společně s velkou šířkou pásma

  2. odolnost proti rušení ovlivněná i směrovostí spojů

  3. tzv. bezlicenční “volné” pásmo.

Jak to, že frekvence milimetrových vln mohou poskytnout velmi vysoké kapacity?

Prakticky existují dvě kmitočtová pásma, která řadíme mezi milimetrové vlny: pásmo E a pásmo V. E-pásmo poskytuje 10 GHz spektra: 71-76 GHz spárovaného s 81-86 GHz, zatímco V-pásmo má "pouze" 9GHz volného spektra: 57-66 GHz. Ve skutečnosti má každé z těchto pásem více volných kmitočtů než všechna ostatní nelicencovaná pásma dohromady. Tato obrovská šířka pásma umožňuje využít široké kanály, 250MHz, 500MHz nebo dokonce větší. Použití jednoduchých modulačních schémat na těchto kanálech poskytuje spolehlivou kapacitu řádu jednotek Gigabitů za sekundu, což je žádoucí pro celé řady případů spojů.

Proč jsou milimetrové vlny imunní vůči rušení?

S rostoucím kmitočtem se děje několik věcí. Za prvé se zvyšuje útlum. Na druhou stranu anténa je při stejné velikosti více směrová, což znamená, že poskytuje větší zisk.

Pro příklad některá čísla:
https://www.siklu.com/wp-content/uploads/2015/02/2.jpg
Tabulka 1: útlum signálu v pásmu 5GHz a 75GHz

Na vysokých kmitočtech je vysílaný elektromagnetický signál více směrový a rušivé signály vysílané bočními laloky antény jsou potlačeny jednak malými bočními laloky, jednak vysokým útlumem šíření.

Opět ukázka pro typickou 30cm parabolickou anténu:
https://www.siklu.com/wp-content/uploads/2015/02/3.jpg
Tabulka 2: Charakteristiky antény 30cm při 5GHz a 75GHz


https://www.siklu.com/wp-content/uploads/2015/02/4.jpg
Obrázek 1: Porovnání E-pásma vs. 5 GHz v hustém městském prostředí

Z uvedeného vyplývá, že v těchto pásmech se nevyskytuje prakticky žádné rušení a proto jsou velmi vhodná pro prostředí s hustým pokrytím, což je případ i u nás v České republice.

Jaká je legislativa v ČR?

Provoz zařízení v tzv. “E-pásmu”, označovaného také jako 80 GHz (konkrétně 71-76 GHz a 81-86 GHz) se v ČR řídí Všeobecným oprávněním č. VO-R/23/08.2017-6. Mezi hlavní podmínky je, že lze používat technologie bez individuálního oprávnění, spoje typu bod-bod a další, zejména technické podmínky. Rovněž je provozovatel povinen po zahájení provozování oznámit toto na ČTÚ, a to prostřednictvím formuláře. Provozovatel má tedy  tzv. oznamovací povinnost. Použití technologií v uvedeném pásmu není nijak zpoplatněno.

Jakou technologii si můžete u nás vybrat?

Dodáváme technologie známého izraelského výrobce SIKLU. Mezi nejčastěji používané spoje v “E-band” pásmu jsou spoje řady EtherHaul EH-1200TX se základní přenosovou rychlostí 700 Mbps, rozšiřitelnou na max. 1000 Mbps half duplexně s možností použití antén 31 nebo 65 cm. Dalším spojem je menší spoj řady EH-710TX, rovněž se základní přenosovou rychlostí 700 Mbps, rozšiřitelnou rovněž na max. 1000 Mbps half duplexně, s integrovanými anténami. Z rodiny produktů SIKLU můžeme rovněž individuálně nabídnout i ve full-duplexním provedení s kapacitami 1 Gbps, 2 Gbps až max. 5 Gbps. Kontaktujte nás zde.

 

 

Odhlásit se?

Jste si jisti?

Nebudete moci objednávat zboží ani neuvidíte vaše ceny.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace